Uwagi / Pytania i Odpowiedzi
Uwagi
Kilka podstawowych różnic między Linuksem a Windows:
- Linux rozróżnia wielkość liter w nazwach plików. Np. Film.AVI a film.avi to dla Linuksa dwa różne pliki. Jednak w przypadku korzystania z systemów plików typu FAT, NTFS i rozszerzenia Joliet dla CD-ROMów wielkość liter nie ma znaczenia.
- seperatorem rozdzielającym katalogi w Linuksie jest znak / (w odróżnieniu od \ w Windows)
- w Linuksie nie ma liter dysków, dysk jest montowany w systemie plików i widziany jako katalog
- znakiem końca linii w plikach tekstowych Linuksa jest LF zamiast pary znaków CR/LF (powrót karetki / nowa linia)
- standardem kodowania polskich znaków w Linuksie jest UTF-8 (dawniej ISO 8559-2), w Windows CP-1250
Uwagi dotyczące napisów do filmów:
- plik z napisami musi się znajdować w tym samym katalogu co plik z filmem
- nazwa pliku z napisami musi być taka sama nazwa pliku z filmem lecz powinna mieć rozszerzenie .txt
- wielkość znaków w nazwach obu plików powinna być taka sama
- tekst napisów może być kodowany zarówno w standardzie CP-1250 (Windows) jak i ISO 8859-2 (Linux), w obu przypadkach zostanie wyświetlony poprawnie
- napisy mogą być w formacie ramkowym jak i czsowym (TMPlayer, MicroDVD, VPlayer, MPL2)
Uwagi dotyczące sprzętu:
Jeżeli masz kartę Matrox, ATI, CybreBlade lub Permedia możesz spróbować
skorzystać ze sterowników vidix dających sprzętowe przyśpieszenie.
Uruchom system wybierając sterownik vidix lub wybierz w argumentach
MPlayera wyjście video cvidix lub
vesa:vidix (-vo cvidix)
W przypadku gdy w systemie znajduje się karta Matrox G200/G400/G450/G500
zostanie załadowany sterownik mga_vid który przyśpiesza wyświetlanie grafiki
oraz pozwala korzystać z opcji panscan i fullscreen.
W przypadku bardzo starych kart graficznych nie obsługujących VESA 2.0
(lecz też nowszych np. i810) podjęta zostanie próba instalacji natywnego
modułu framebuffer. Jeżeli ona się nie powiedzie zostanie załadowany
moduł VGA16 aby poporawnie był wyświetlany tryb tekstowy. W przypadku
VGA16 korzystanie ze sterownika fbdev jak i wyświetlanie obrazków nie
jest możliwe (dostępnych jest tylko 16 kolorów dla framebuffera)
W jądro jest wkompilowana obsługa wielu popularnych kart dźwiękowych.
Inne mniej popularne (starsze) karty mogą być obsługiwane po załadowaniu
dodatkowych modułów. Jeżeli sysetm nie wykryje żadnej znanej mu karty
dźwięk będzie odtwarzany przez wbudowany w kompuer głośniczek
(przy w miarę szybkim procesorze).
W przypadku starego sprzętu procesor z obsługą MMX nie jest wymagany, ale
zalecany. Teoretycznie wystarczy zwykły procesor klasy Pentium, lecz jego
moc obliczeniowa zazwyczaj nie jest wystarcająca. Można odtwarzać pliki
dźwiękowe oraz wyświetlać obrazki, lecz oglądanie filmów mija się z celem.
W razie błędów podczas odtwarzania wybierz z menu Pomoc
a potem Pokaż wyjście błędów MPlayera i przeczytaj
końcowe komunikaty. Rozwiązanie wielu problemów znajduje się w dokumentacji MPlayera.
Pytania i odpowiedzi
P: Podczas odtwarzania filmu obraz czasami rwie, skaka, migocze itp.
O: Może się tak dziać na niektórych kartach (szczególnie nowszych) w
trybie VESA. Istnieją sposoby ominięcia tej niedogodności:
1) pozbycie się doublebuffera, ale wtedy drżą napisy i OSD
2) dodanie do opcji MPlayera filtr -vf scale (nie zawsze działa)
3) zmiana sterownika na framebuffer.
P: Po wysartowaniu odtwarzanie filmu zostaje od razu przerwane (lub
ekran cały czas jest pusty).
O: Najczęściej zdarza się to w przypadku gdy zostanie wybrany sterownik
cvidix lib vesa:vidix, który źle obsługuje lub nie obsługuje karty
graficznej. Uruchom system z wymuszeniem sterownika vesa lub fb
(przed wystartowaniem wpisz vesa lub fb) lub usuń wywołanie
sterownika cvidix (vesa:vidix) w argumentach MPlayera.
P: Nie mogę wystartować Cinemiksa z płyty z CD, co najwyżej pojawia się
napis Loading linux... i dalej nic.
O: Może się tak dziać na starszych lub zabrudzonych npędach CD-ROM.
Spróbuj wystartować kilka razy, a jak nie da rady to zmień napęd.
Czasami pomaga wypalenie płyty z mniejszą prędkością np. x8
lub nagranie na nośniku lepszej jakości.
O: BIOS twojego komputera jest niedopracowany i niepoprawnie emuluje
stacje dysków. Najnowsze wersje Cinemiksa nie powinny mieć problemów
z wystartowaniem na takich komputerach.
P: Mam kartę SIS 6326, jest zgodna z VESA 2.0 niestety w żaden sposób
nie można oglądać filmów.
O: Niestety mimo zgodności tej karty z VESA 2.0 tak się dzieje.
Rozwiązaniem jest wymuszenie użycia sterownika framebuffer - działa
całkiem dobrze. Jeżeli możesz to postaraj się o nieco lepszą kartę.
P: Podczas odtwarzania naciskam klawisze < i > ale nie mogę przeskoczyć
do poprzedniego/następnego utworu.
O: Znaki te są napisane na górnej części klawisza, więc aby je uzyskać
należy nacisnąć jeszcze SHIFT.
P: Mam film który podczas odtwarzania rwie nawet gdy wpisze cdspeed off
O: Niektóre z filmów są źle "zszyte". Nawet bez ograniczeń prędkości
słychać jak głowica w napędzie szaleje. Spróbuj odtworzyć film z twardego dysku.
P: Chcę odtworzyć film z dysku, ale okazuje się że moja partycja c: jest
partycją d:, d: jest c: itp.
O: Dzieje się tak gdy wpisy w tablicy partycji nie są zgodne z kolejnością
ich tworzenia (np. dysk był przepartycjonowany). Cinemix korzysta z
uproszczonej detekcji partycji i dlatego tak jest.
P: Podczas startu system nagle zwiesza się po wypisniu Partition check: hda:
O: Jądro jest skompilowane tak żeby włączać tryb UDMA dla dysków jeśli to
tylko możliwe. Taka sytuacja może się zdarzyć przy starych dyskach,
możesz dopisać ide=nodma do parametrów ładowania jądra podczas startu.
P: Podczas odtwarzania filmu nie słychać dźwięku (nie widac obrazu).
O: Cinemix nie ma wbudowanego odpowiedniego kodeka audio (video).
P: Czy można zmienić wielkość napisów?
O: Można podmieniając pliki z czcionkami na inne. Podczas tworzenia
nowej kompilacji płyty utwórz katalog CINEMIX/font (w katalogu głównym płyty)
i wrzuć do niego wybrane czcionki MPlayera.
Cinemix obsługuje tylko czcionki bitmapowe.
P: Czy można Cinemiksa zainstalować na dysku twardym?
O: Tak. Jeśli na dysku jest partycja FAT skorzystaj z pakietu hdinst który w tym pomaga.
P: Zmieniłem rozdzielczość ekranu lecz rozdzielczość wyświetlanego filmu
nie zmieniła się.
O: Zmiana dotyczy tylko framebuffera, czyli sterownika FBDEV, konsoli
tekstowej i wyświetlania obrazków. Nie ma wpływu na sterownik VESA.
P: Czy można przesunąć napisy tak aby były pod filmem, zmienić panscan,
zmienić wielkość wyświelanego obrazu podczas odtwarzania...
O: Niestety, napisów nie można przesunąć. Panscan działa tylko na kartach
Matrox G200/G400/G450/G550 ze sterownikiem mga_vid (domyślnie ładowany).
Wielkość obrazu można zmienić tylko poprzez zmianę jego proporcji
wybierając odpowiednią opcję menu.
P: Podczas odtwarzania filmu z głośniczków laptopa wydobywa się nieczysty,
charczący dźwięk.
O: W laptopie jest nieobsługiwana karta dżwiękowa np. HD Audio (Intel Azalia).
W tym przypadku Cinemix nie mogąc obsłużyć tego sprzętu załadował obsługę wbudowanego
głośniczka (PC-Speaker), przez który odtwarzany jest dźwięk takiej właśnie jakości.
To samo dzieje się na komputerach stacjonarnych, przy czym dźwięk jest odtwarzany z
wbudowanego głośniczka (lub wcale w przypadku płyt z nowszymi chipsetami nVidii).
P: Cinemix nie obsługuje ...
O: Niestety, założenia projektu są takie że wszystko musi się zmieścić w 2.88 MB.
Z tego względu użyte jest starsze jądro linuksa nie obsługujące najnowszego sprzętu
oraz wykorzystane są tylko najpopularniejsze kodeki audio/video.