Uwagi / Pytania i Odpowiedzi

Uwagi

Kilka podstawowych różnic między Linuksem a Windows:

Uwagi dotyczące napisów do filmów:

Uwagi dotyczące sprzętu:

Jeżeli masz kartę Matrox, ATI, CybreBlade lub Permedia możesz spróbować skorzystać ze sterowników vidix dających sprzętowe przyśpieszenie. Uruchom system wybierając sterownik vidix lub wybierz w argumentach MPlayera wyjście video cvidix lub vesa:vidix (-vo cvidix)

W przypadku gdy w systemie znajduje się karta Matrox G200/G400/G450/G500 zostanie załadowany sterownik mga_vid który przyśpiesza wyświetlanie grafiki oraz pozwala korzystać z opcji panscan i fullscreen.

W przypadku bardzo starych kart graficznych nie obsługujących VESA 2.0 (lecz też nowszych np. i810) podjęta zostanie próba instalacji natywnego modułu framebuffer. Jeżeli ona się nie powiedzie zostanie załadowany moduł VGA16 aby poporawnie był wyświetlany tryb tekstowy. W przypadku VGA16 korzystanie ze sterownika fbdev jak i wyświetlanie obrazków nie jest możliwe (dostępnych jest tylko 16 kolorów dla framebuffera)

W jądro jest wkompilowana obsługa wielu popularnych kart dźwiękowych. Inne mniej popularne (starsze) karty mogą być obsługiwane po załadowaniu dodatkowych modułów. Jeżeli sysetm nie wykryje żadnej znanej mu karty dźwięk będzie odtwarzany przez wbudowany w kompuer głośniczek (przy w miarę szybkim procesorze).

W przypadku starego sprzętu procesor z obsługą MMX nie jest wymagany, ale zalecany. Teoretycznie wystarczy zwykły procesor klasy Pentium, lecz jego moc obliczeniowa zazwyczaj nie jest wystarcająca. Można odtwarzać pliki dźwiękowe oraz wyświetlać obrazki, lecz oglądanie filmów mija się z celem.

W razie błędów podczas odtwarzania wybierz z menu Pomoc a potem Pokaż wyjście błędów MPlayera i przeczytaj końcowe komunikaty. Rozwiązanie wielu problemów znajduje się w dokumentacji MPlayera.

Pytania i odpowiedzi

P: Podczas odtwarzania filmu obraz czasami rwie, skaka, migocze itp.
O: Może się tak dziać na niektórych kartach (szczególnie nowszych) w trybie VESA. Istnieją sposoby ominięcia tej niedogodności:
1) pozbycie się doublebuffera, ale wtedy drżą napisy i OSD
2) dodanie do opcji MPlayera filtr -vf scale (nie zawsze działa)
3) zmiana sterownika na framebuffer.

P: Po wysartowaniu odtwarzanie filmu zostaje od razu przerwane (lub ekran cały czas jest pusty).
O: Najczęściej zdarza się to w przypadku gdy zostanie wybrany sterownik cvidix lib vesa:vidix, który źle obsługuje lub nie obsługuje karty graficznej. Uruchom system z wymuszeniem sterownika vesa lub fb (przed wystartowaniem wpisz vesa lub fb) lub usuń wywołanie sterownika cvidix (vesa:vidix) w argumentach MPlayera.

P: Nie mogę wystartować Cinemiksa z płyty z CD, co najwyżej pojawia się napis Loading linux... i dalej nic.
O: Może się tak dziać na starszych lub zabrudzonych npędach CD-ROM. Spróbuj wystartować kilka razy, a jak nie da rady to zmień napęd. Czasami pomaga wypalenie płyty z mniejszą prędkością np. x8 lub nagranie na nośniku lepszej jakości.
O: BIOS twojego komputera jest niedopracowany i niepoprawnie emuluje stacje dysków. Najnowsze wersje Cinemiksa nie powinny mieć problemów z wystartowaniem na takich komputerach.

P: Mam kartę SIS 6326, jest zgodna z VESA 2.0 niestety w żaden sposób nie można oglądać filmów.
O: Niestety mimo zgodności tej karty z VESA 2.0 tak się dzieje. Rozwiązaniem jest wymuszenie użycia sterownika framebuffer - działa całkiem dobrze. Jeżeli możesz to postaraj się o nieco lepszą kartę.

P: Podczas odtwarzania naciskam klawisze < i > ale nie mogę przeskoczyć do poprzedniego/następnego utworu.
O: Znaki te są napisane na górnej części klawisza, więc aby je uzyskać należy nacisnąć jeszcze SHIFT.

P: Mam film który podczas odtwarzania rwie nawet gdy wpisze cdspeed off
O: Niektóre z filmów są źle "zszyte". Nawet bez ograniczeń prędkości słychać jak głowica w napędzie szaleje. Spróbuj odtworzyć film z twardego dysku.

P: Chcę odtworzyć film z dysku, ale okazuje się że moja partycja c: jest partycją d:, d: jest c: itp.
O: Dzieje się tak gdy wpisy w tablicy partycji nie są zgodne z kolejnością ich tworzenia (np. dysk był przepartycjonowany). Cinemix korzysta z uproszczonej detekcji partycji i dlatego tak jest.

P: Podczas startu system nagle zwiesza się po wypisniu Partition check: hda:
O: Jądro jest skompilowane tak żeby włączać tryb UDMA dla dysków jeśli to tylko możliwe. Taka sytuacja może się zdarzyć przy starych dyskach, możesz dopisać ide=nodma do parametrów ładowania jądra podczas startu.

P: Podczas odtwarzania filmu nie słychać dźwięku (nie widac obrazu).
O: Cinemix nie ma wbudowanego odpowiedniego kodeka audio (video).

P: Czy można zmienić wielkość napisów?
O: Można podmieniając pliki z czcionkami na inne. Podczas tworzenia nowej kompilacji płyty utwórz katalog CINEMIX/font (w katalogu głównym płyty) i wrzuć do niego wybrane czcionki MPlayera. Cinemix obsługuje tylko czcionki bitmapowe.

P: Czy można Cinemiksa zainstalować na dysku twardym?
O: Tak. Jeśli na dysku jest partycja FAT skorzystaj z pakietu hdinst który w tym pomaga.

P: Zmieniłem rozdzielczość ekranu lecz rozdzielczość wyświetlanego filmu nie zmieniła się.
O: Zmiana dotyczy tylko framebuffera, czyli sterownika FBDEV, konsoli tekstowej i wyświetlania obrazków. Nie ma wpływu na sterownik VESA.

P: Czy można przesunąć napisy tak aby były pod filmem, zmienić panscan, zmienić wielkość wyświelanego obrazu podczas odtwarzania...
O: Niestety, napisów nie można przesunąć. Panscan działa tylko na kartach Matrox G200/G400/G450/G550 ze sterownikiem mga_vid (domyślnie ładowany). Wielkość obrazu można zmienić tylko poprzez zmianę jego proporcji wybierając odpowiednią opcję menu.

P: Podczas odtwarzania filmu z głośniczków laptopa wydobywa się nieczysty, charczący dźwięk.
O: W laptopie jest nieobsługiwana karta dżwiękowa np. HD Audio (Intel Azalia). W tym przypadku Cinemix nie mogąc obsłużyć tego sprzętu załadował obsługę wbudowanego głośniczka (PC-Speaker), przez który odtwarzany jest dźwięk takiej właśnie jakości. To samo dzieje się na komputerach stacjonarnych, przy czym dźwięk jest odtwarzany z wbudowanego głośniczka (lub wcale w przypadku płyt z nowszymi chipsetami nVidii).

P: Cinemix nie obsługuje ...
O: Niestety, założenia projektu są takie że wszystko musi się zmieścić w 2.88 MB. Z tego względu użyte jest starsze jądro linuksa nie obsługujące najnowszego sprzętu oraz wykorzystane są tylko najpopularniejsze kodeki audio/video.